+32 (0)56 625 252
Stijging verzekeringstaksen: wat verandert er?
Op 23 februari 2026 werd in de Kamer een programmawet ingediend waarin een verhoging van de taksen op verzekeringsverrichtingen is opgenomen. Als deze ontwerpwet zo wordt goedgekeurd, treedt dit in werking op 1 april 2026. Het blijft nog even afwachten, maar we kregen alvast de opdracht ons voor te bereiden op deze aanpassing.

Verhoging van de jaarlijkse verzekeringstaks

In het ontwerp staat dat het standaardtarief van de jaarlijkse taks op stijgt van 9,25% naar 9,6%. Deze aanpassing maakt deel uit van het begrotingsakkoord.

Als het Parlement dit voorstel bevestigt voor 1 april, wat ons gecommuniceerd werd, zal de verhoging gelden voor alle premies die vervallen vanaf 1 april 2026 en die onder de taks van 9,25% vallen.

Eind maart heeft de Kamer op de valreep beslist om de parlementaire behandeling van de programmawet tijdelijk op te schorten. Daardoor is de inwerkingtreding op 1 april niet mogelijk en zal de toepassing ervan verschoven worden naar een latere datum.

1. Welke verzekeringsproducten Niet-Leven vallen onder deze wijziging?

  • Aansprakelijkheidsverzekeringen
    (bv. BA Uitbating, BA Familiale, BA Diverse risico’s en BA objectieve)
  • Brandverzekeringen
    (bv. Woning, Handel KMO, Speciale Risico’s en Winstverlies)
  • Ongevallenverzekeringen
    (bv. Aanvullende wet : MK; Gewaarborgd loon, 24u/24u, Persoonlijke ongevallen)
  • Autoverzekeringen
    (bv 2-wieler, Mobilhome, Handelaarsplaat, Mini-bus, Lichte vrachtwagen <3.5T)
  • Technische verzekeringen
    (bv. ABR, Controleverzekering, BA10 Wet Peeters, Machinebreuk)
  • Rechtsbijstand
    (= voor alle producten waarin deze dekking is onderschreven)

2. Welke verzekeringsproducten Niet-Leven vallen buiten de scope?

  • Arbeidsongevallen
  • Aanvullende wet: overlijden, tijdelijke en blijvende invaliditeit
  • Autoverzekering voor voertuigen voor het vervoer van zaken waarvan het maximaal toegelaten gewicht meer dan 3.5 ton bedraagt (vrachtwagens, aanhangwagens, takelwagens) en autobussen
    Opmerking: voor deze auto-categorieën verhoogt de belasting op het luik rechtsbijstand wel van 9.25% naar 9.6%.

3. Wat is de impact van deze wijziging?

De verhoging geldt voor alle jaarlijkse en gefractioneerde premies of premie-supplementen met een vervaldag vanaf 1/4/2026. In praktijk is de taks verschuldigd op de vervaldag van de premie en niet op de dekkingsdatum van het contract. Wat dit betekent, ziet u in de voorbeelden onder punt 4.

De wijziging heeft uitsluitend betrekking op de verhoging van de taks op de verzekeringspremies van 9,25% naar 9,60%. Er worden verder geen wijzigingen aangebracht aan andere bijdragen, tarieven of vrijstellingen.

4. Enkele praktische voorbeelden Niet-Leven

Voorbeeld 1: voor een personenwagen geldt vandaag:

  • 9,25% premietaks en 17,85% parafiscale bijdragen → Totaal: 27,10%

Vanaf 1 april 2026 wordt dat (onder voorbehoud van goedkeuring):

  • 9,6% premietaks en 17,85% parafiscale bijdragen → Totaal: 27,45%

Voorbeeld 2: een contract opgemaakt in mei 2026 met aanvangsdatum maart 2026.

  • De premietaks is 9.6%, omdat de premie wordt opgevraagd na 1/4/2026.

Voorbeeld 3: een afrekening van een lopend contract

  • Een afrekening van het jaar 2025 wordt tot eind maart 2026 opgesteld aan 9.25%.
  • Een afrekening van het jaar 2025 wordt vanaf begin april 2026 opgesteld aan:
  • 9.6% indien de definitieve premie hoger is dan het reeds betaalde voorschot;
  • 9.25% indien de definitieve premie lager is dan het reeds betaalde voorschot.

Voorbeeld 4: een teruggave van de premie door verdwijning van het risico

  • de premie die voor 1/4/2026 verschuldigd was, wordt terugbetaald aan 9.25%.
  • de premie die verschuldigd was na 1/4/2026, wordt terugbetaald aan 9.6%.